تبلیغات
عشق اباعبدالله - از کرامات امام حسین علیه السلام

از کرامات  امام حسین علیه السلام

تربت پاک اباعبدالله الحسین (علیه السلام)
نتیجه تصویری برای امام حسین

اللّهــم صلّ علــی محمّــد و آل محمّــد و عجّــل فرجــــهم "

سجده بر آن هفت حجاب ـ عدم قبولی نماز ـ را می‌درد و سجده بر آن مستحب است و نمازمان را بالا می‌برد و موجب قبولی آن در درگاه احدیت می‌شود.معاویه بن عمار می‌گوید: حضرت صادق ع) پارچه‌ای (یا دستمالی دیبا به رنگ زرد داشت كه در آن تربت ابی عبدالله الحسین (ع) بود. هنگام نماز آن را بر سجاده‌اش می‌ریخت و بر آن سجده می‌كرد؛ سپس فرمود: «السجود علی تربه الحسین (ع) یخرق‌الحجب السبع سجده بر تربت حسین هفت حجاب ـ پرده ـ را برمی دارد.»سجده بر خاك كربلا سنت و روشی است كه از زمان ایمه (ع) تا امروز بین شیعیان رایج است شیعه عقیده دارد كه سجده بر تربت حسین (ع) از سجده بر چیزهای دیگر بهتر و افضل است البته آن را لازم و فرض نمی‌دانند. بنابر تصریح بعضی از باحثین و محققین اولین كسی كه بر تربت سیدالشهدا سجده كرد حضرت امام زین العابدین (ع) بوده است روایت شده كه آن حضرت هنگامی كه از دفن پدر شهیدش امام حسین (ع) فارغ‌گشت مشتی از تربت شریف پدرش را گرفت و از آن مهری ساخت كه بر آن سجده كند و تسبیحی ساخت تا با آن تسبیح كند بعد از او امام باقر و امام صادق و امامان (ع) نیزنسبت به این تربت مقدس توصیه‌های فراوانی داشته‌اند

بقیه درادامه مطلب ...

چنان كه از اخبار و روایات «كامل الزیارات و «بحارالانوار» و غیره ظاهر و آشكار است در روایتی آمده است «حضرت صادق (ع) جز بر خاك و تربت حسین بر چیزی سجده نمی‌كرد. آن هم برای تذلل در محضر الله و استكانت به سوی او بود.»نكته مهمی كه در اینجا قابل ذكر است این است كه در ساختن مهر، از این تربت پاك دقت شود مهری كه ساخته می‌شود باید ساده و صاف و خالی از نقش و نگار باشد و از نوشتن اسامی ایمه و یا عبارات دیگر جدا پرهیز شود كه برخی از بزرگان و فقهای معاصر مانند آیه الله محمد حسین آل كاشف الغطاء و آیه الله العظمی بروجردی و آیه الله العظمی سید علی حسینی سیستانی نیز بر آن تاكید كرده و از نوشتن اسامی ایمه و كشیدن نقش و نگار و صورت بر روی آن منع فرموده بودند. چون این كار احیانا مورد نقد و طعن بر مذهب حقه می‌شود.

یكی دیگر از مزایا و ویژگی‌های تربت كربلا آن است كه اگر از آن تسبیحی ساخته شود اگر چه با آن تسبیح نگوید ولی آن در دست شخص تسبیح می‌گوید. این مطلب در روایتی از حضرت صادق ع): «السجود علی طین قبر الحسین (ع) ینور الی الارضین‌السبعه و من كانت معه سبحه من طین قبر الحسین (ع) كتب مسبحا ان لم یسبح بها؛سجده بر تربت حسین (ع) تا هفت زمین را روشن می‌سازد و كسی كه نزدش‌تسبیحی از تربت حسین ع) باشد در نامه اعمالش ثواب تسبیح كننده نوشته می‌شود؛اگر چه با آن تسبیح نگوید».در روایت دیگری از حضرت صادق (ع) آمده است كه فرمود: «آن كه دانه‌ای از تسبیح تربت حسین ع) را بگرداند و یك بار استغفار كند، خدای متعال در نامه او ثواب‌هفتاد بار تسبیح را می‌نویسد. اگر آن را نگرداند و با آن تسبیح نگوید، در هر دانه از آن تسبیح تربت هفت بار ثواب تسبیح گفتن برای او نوشته می‌شود.»از حضرت صادق ع) روایت شده «السبحه التی هی من طین قبر الحسین (ع) تسبح بید الرجل من غیر ان یسبح تسبیحی كه از تربت حسین (ع) باشد در دست آدم تسبیح می‌گوید، بدون آن كه با آن تسبیح بگوید.»در این زمینه نیز روایات متعدد وجود دارد. كه ذكر همه آنها در این مقال نمی‌گنجد.توجه به این نكته این جا لازم است كه تسبیح گفتن تربت حسین (ع) غیر ازتسبیح گفتن جمیع موجودات دنیا است كه در قرآن به آن اشاره شده است (سبح لله ما فی السموات و ما فی الارض .بنابراین تربت حسین (ع) علاوه بر گفتن آن تسبیح این تسبیح را نیز می‌گوید كه شخص آن را نمی‌گوید.
منبع.کتاب تربت حسینی و قداست و شفابخشی آنتاریخ : یکشنبه 12 شهریور 1396 | 09:38 ق.ظ | نویسنده : امیرحسین چوبداری | نظرات

  • paper | تیم طراحی | ماهواره امید
  • گالری عکس

    گالری تصاویر